Starať sa o pleť a vlasy je dôležité…

Pri pohľade na seba do zrkadla si mnohí z nás povedia, že by už so sebou mohli začať niečo robiť. Reálne však začne konať len veľmi malé percento. Unavená a zena vo vodevysušená pleť s mnohými problémami, či už sú to vrásky, čierne bodky, vyrážky alebo akné, trápi nejedného z nás. Viditeľnou časťou tela resp. hlavy, ktorá si taktiež zaslúži zvýšenú pozornosť a starostlivosť, sú aj vlasy. Nielen tvár, ale aj povrch hlavy má veľký nábeh na poškodenie a oslabenie v dôsledku rôznych vplyvov. Ide napr. o nápor horúceho alebo zimného vzduchu, vstrebanie toxínov z výparov áut, pri varení, môže to byť aj dôsledok nesprávneho stravovania atď. Poďme si ale povedať o vašich možnostiach starostlivosti o vlasy a pleť niečo viac.

Nie je to žiadna veda

Nikto od vás nechce, aby ste si vyrábali vlastné produkty z čisto prírodných zdrojov. Jednoduchšia cesta je urobiť si prieskum trhu a podľa typu vašej pokožky, problémov a veku si vyberiete ten správny produkt. Nájsť môžete prípravky v rôznych cenových kategóriách a rôznych značkách. Či už ide o vaše preferencie, o výber na základe recenzií alebo o čistú náhodu, nepodceňujte odporúčania ich aplikácie. Aj správne zvolená starostlivosť o pleť a vlasy môže narobiť paseku, ak sa správne nepoužíva. Aké sú ale vaše možnosti?

Produkty pre starostlivosť o tvár a vlasy

Aby ste mali dobrý pocit z vykonanej práce a z investovania vášho času do starostlivosti o tieto časti tela, je potrebné sa do nej pustiť. Stačí si vyčleniť hodinku až dve hodiny týždenne. Na vlasy je dostupná nejedna maska, balzam, sérum či ochranný sprej. Produktov na starostlivosť o pleť je podstatne viac. Medzi obľúbené patrí krém, maska, pleťová voda, sérum, gél, pílingy atď. Povenujme sa trochu viac problémom, ktoré vás môžu v súvislosti s týmito časťami tela postretnúť.

Problémy pokožky tváre a riešenie

Naša pokožka na tvári je veľmi citlivá hlavne kvôli tomu, že nie je dostatočne chránená. To má za následok rýchle vstrebávanie toxínov, upchávanie pórov a s nimi súvisiace čierne bodky, vyrážky a akné, skorú tvorbu vrások, začervenania, popálenia, dehydratáciu, unavenosť atď. Problémov môže byť ešte viac, no podstatná je starostlivosť o pleť, ktorá ich vie nielen zjemniť a odstrániť, ale pokožku ochrániť pred rôznymi škodlivými vplyvmi.

Riešenie problémov pokožky tváre je iné, ak máte suchú, mastnú alebo zmiešanú pleť, a či je citlivá alebo normálna. Resp. prostriedky sú rovnaké, len ich zloženie býva rozdielne. Vždy preto sledujte pokyny na obale produktu. Ak máte suchú alebo citlivú pokožku, hoci by mohla byť aj mastná, veľmi sa neodporúča používať prípravky s obsahom alkoholu, ktoré by vám ju mohli poškodiť. Ak ale citliví v tomto význame nie ste, produkty s alkoholom, či už ide o pleťové vody alebo masky, gély či pílingy najlepšie vysušujú vyrážky, zužujú čierne bodky atď.

Na odstránenie čiernych bodiek, vyrážok či akné výborne funguje napr. aj čierna kórejská zlupovacia maska, ktorá čierne bodky úplne vytiahne a odstráni odumreté časti pokožky. Po jej odstránení bude pokožka jemná, hladká, krásna na pohľad, aj keď zo začiatku sa môžu objaviť začervenania. Hĺbkovo vedia pokožku tváre vyčistiť aj zmývateľné masky, napr. ílovitá, ktoré ju aj dlhodobo hydratujú. Pozitívny vplyv na krásu pleti majú aj pílingy resp. pílingové gély, ktoré obsahujú drobné tvrdé čiastočky. Po ich nanesení na tvár a následnej masáži pokožku taktiež zjemňujú, odstraňujú nečistoty a odumreté časti pokožky.

Po aplikácii aktívnej látky je veľmi dôležitá aj starostlivosť po. Najlepšie si je zakúpiť špeciálny krém z rovnakej rady produktov, ktoré v čistení pleti pokračujú ďalej, no zároveň ju hydratujú. Na druhej strane, pred aplikáciou konkrétneho produktu si pokožku tváre nezabudnite vyčistiť. Najlepšie ju na aktívne látky pripravíte použitím tvárovej sauny.

Problémy pleti s pribúdajúcim vekom

Čierne bodky a vyrážky sa zvyknú objavovať u mladších ročníkov. S pribúdajúcimi sviečkami na torte sa ale objavujú iné problémy. Pleť stráca jednotné zafarbenie, môže byť bledá, unavená, začervenaná, postupne ochabuje a objavujú sa aj vrásky. Aj na tieto problémy ale existujú riešenia. Pokožku tváre si je potrebné pravidelne vyživovať napr. hydratačným denným a/alebo nočným krémom. Ak vás trápi nejednotné zafarbenie pokožky, použite rozjasňujúci krém, ktorý vám ihneď dodá život. Väčšina z týchto prípravkov už obsahuje aj UV faktor, čím vašu pleť chránia pred pôsobením slnka a následným vysúšaním a vznikom vrások. Ak vám už tieto čiarky skúseností pomaly pribúdajú, vyskúšať môžete krém, gél alebo sérum proti vráskam, ktoré vašu pokožku tváre vypnú a hydratujú. Vďaka tomu bude jemná, živená a pôsobiť mladistvo a zdravo.

Problémy vlasov a riešenie

Aj vlasy majú svoje problémy, no dostupná starostlivosť o nich je pomerne široká. Vybrať si môžete z produktov na suchú, normálnu alebo rýchlo modelka s dlhymi vlasmi a jemnou tvaroumastiacu sa pokožku hlavy. Od toho sa odvíjajú iné strasti s nimi spojené. Napr. lámanie, štiepenie končekov, krepovatenie, neprispôsobilosť, suchosť, bezobjemovosť, riedkosť, vypadávanie vlasov, strata lesku, hrubosť alebo prílišná jemnosť vlasu atď. Na ich poškodenie vplýva nielen vonkajšie prostredie, ale aj to, ktoré si vytvárate sami. Ide hlavne o používanie nešetrných žehličiek, kuliem alebo fénov. Pred ich použitím si určite naneste ochranný sprej, alebo ich využitie obmedzte.

Našťastie, už asi na všetky problémy vlasov existuje vhodná starostlivosť. Či už v podobe masky, balzamu, séra alebo spreju. Nanášať sa zvyknú raz týždenne na mokré čerstvo umyté vlasy. Nechávajú sa pôsobiť od 2 do 15  minút, potom sa zmyjú a je po všetkom. Už po prvej aplikácii vhodného produktu si môžete všimnúť veľké rozdiely. Niektoré prípravky nie je potrebné zmývať.

Ak teda chcete byť krásna alebo krásny aj pre seba, je na čase, aby ste starostlivosť o vlasy a pleť začali brať skutočne vážne. Ak sa budete cítiť výnimočne, bude vás tak vnímať aj vaše okolie.

Výraz tváre však tvoria aj iné časti ako sú vlasy, a sú nimi oči a zuby. Poškodený a zafarbený chrup vie pokaziť celkový dojem. Ak vás zaujímajú prípravky a metódy bielenia zubov, k dispozícii je vám aj náš ďalší článok.

Na druhej strane, oči úzko súvisia s vlasmi resp. s vlasovými folikulami. Ak sú nedostatočne vyživené, riasy sú krátke, riedke a nevýrazné. Ich výživu však môžete zabezpečiť rôznymi spôsobmi. Jedným z najobľúbenejších je aj sérum na rast mihalníc.

Pridaj komentár